Hac Malzemeleri

Gebze de Toptan Hac ve Umre Malzemeleri İle Hizmetinizdeyiz.

başaran toptan tuhafiye

eşarp toptan tuhafiye

yazma toptan tuhafiye

çorap toptan satış

Hac Umre Malzemeleri

Hac Nedir ve Niçin Yapılır?

Hac, sözlükte yönelmek, ziyaret etmek anlamına gelir. Dini bir terim olarak hac; yılın belli günlerinde(Kameri aylardan Zilhicce ayında) kurallarına uygun şekilde ihram denilen örtüye bürünerek Arafatda ayakta durmak ve Kâbe’yi tavaf etmektir. Bu kutsal yerleri belirli zamanlarda ziyaret eden kimseye hacı denir.

Hac niçin yapılır?

Her müminin amacı Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaktır. Onun rızasını kazanmanın yollarından biri de, peygamberleri aracılığı ile bildirdiği emirleri yerine getirmek, yasaklarından da kaçınmaktır. Allah’ın emirleri insanı iyiye, güzele, doğruya yöneltmek, yasakları ise kötülüklerden uzaklaştırmaktır. Böylece insanı güzel ahlâk sahibi kılarak mutlu olmasını sağlamaktır.

Aynı zamanda Allah’ın buyruklarını yerine getirmekle onun sevgisini kazandığımız gibi, verdiği nimetlerden dolayı da şükretmiş oluruz. Çünkü Allah sevgiye, saygıya ve ibadet edilmeye lâyık tek varlıktır.

İslâm’ın beş temel şartından biri olan hac hem mal hem de bedenle yapılan bir ibadettir. Maddi durumu iyi olanların ömürlerinde bir defa hac ibadetini yapmaları farzdır. Yüce Allah Kur’an’da: “Yoluna gücü yetenlerin Allah’ın evi (Kâbe)ni hac ve ziyaret etmeleri, insanlar üzerinde Allah’ın bir Hakkı’dır.”(Ali İmran suresi ayet 97) buyurmuştur. Peygamberimiz de haccı Müslümanlığın beş esasından biri olarak saymış, yapılışını bizzat uygulayarak Müslümanlara öğretmiştir.

Hac Kimlere Farzdır?

Gücü yeten yani zengin ve sağlıklı olan Müslüman’ın hayatında bir kez haccetmesi farzdır. Bir kimseye haccın farz olabilmesi için şu şartların bulunması gerekir:


1.Hür, ergin ve akıllı olmak
2.Hacca gidip gelmeye yeterli vakti bulunmak
3.Hacca gidip gelinceye kadar ailesinin geçimini sağlamış olmak
4.Gerekli masrafları karşılayacak kadar zengin olmak
5.Sağlıklı olmak
6.Yol güvenliği bulunmak

Umre ne demektir?

Eğer Kâbe hac mevsimi dışında ihramlı olarak tavaf edilir ve Safa ile Merve arasında say edilirse buna Umre denir.
Umre yapmak sünnettir. Umre için belirli bir zaman yoktur. Arefe ve onu izleyen kurban bayramı günleri olmak üzere yılda beş günün dışında her zaman umre yapılır.

Umrenin Yapılışı

Umre yapmak isteyen kimse “Mikat” sınırları dışında gerekli temizliği yaptıktan sonra umreye niyet edip, telbiye getirerek İhram’a girer. Mekke’ye varınca usulüne uygun Kâbe’nin etrafında umre tavafını yapar. Tavaf bitince iki rekat “Tavaf namazı” kılar. Daha sonra Safa ile Merve arasında umrenin say’ını yapar. Say’ı bitirince tıraş olur ve ihramdan çıkar. Böylece umre tamamlanmış olur.

Haccın maddi ve manevi birçok faydaları vardır. Bunlardan bazıları şunlardır

 • Hacca giden Müslüman, Allah’ın kendisine verdiği vücut sağlığı ve mal zenginliği gibi dünya nimetlerinin şükrünü yerine getirmiş olur.
 • Değişik ülkelerden gelen Müslümanlar görüşüp tanışır ve bilgi alış-verişinde bulunur, aynı zamanda ticarî ilişkilerde bulunurlar.
 • Hac, insanın kul hakkı dışında diğer günahlardan affedilmesine sebeptir. Bunun için günahlarının affedilmesi için dua ederler. Bir daha kötü bir iş yapmamak, dürüst ve ahlâklı olmak üzere Allah’a söz verirler.
 • Hac, çeşitli Müslüman ülke insanları arasında kardeşlik kurulmasına yardımcı olur. İslâm dininin birlik ve beraberlik dini olduğu, hacda daha kolay anlaşılır.
 • Hac mevsiminde Kâbe mahşer yerini andırır. Hac ibadetini yerine getiren Müslüman dünya menfaatleri için yapılan kötü işlerin ne kadar boş ve anlamsız olduğunu kavrar.
 • Biliyoruz ki seyahat insan sağlığı için çok faydalıdır. Hatta ruhî sıkıntılardan kurtulması için insanlara seyahat tavsiye edilir. Allah da Kur’an’da gezip dolaşmayı tavsiye etmiştir. İşte hacca gidenler bu seyahati tabiî olarak yapmış olurlar.
 • Bütün hacı adaylarının renk, ırk ve meslek ayırımı gözetmeden bembeyaz ve aynı tip ihram içinde bulunmaları eşitlik fikrinin yerleşmesine yardımcı olur.
 • Aynı zamanda hac ibadeti dünya Müslümanları arasında tanışma, yakınlaşma, birlik ve beraberlik, yardımlaşma ve kardeşlik duygularının gelişmesine yol açtığı için evrensel boyutları olan bir ibadettir.

Kısaca hacca gidenlerin inançları tazelenir. İnsanlığa hizmet aşkları artar. Yardım duyguları gelişir. Bütün insanların eşit ve kardeş olduğunu kavrar. Böylelikle dostluk, sevgi ve barış sağlanmış olur.

 

 

Hac ve umre ziyaretinizi yaparken ihtiyacınız olan bazı hac umre malzemeleri vardır. Bu hac umre malzemeleri yolculuğunuzu daha rahat ve sorunsuz geçirmenize,ibadetlerinizi kolay yapmanıza yardımcı olacaklardır.

Hac umre ziyaretinizde çantanızda olması gereken hac umre malzemeleri şunlardır;

 

 • Bedeninize yapışmayacak rahat edeceğiniz bol kesim hac umre kıyafeti,
 • Ayağınıza uygun ortapedik ayakkabı,sandalet  ve terlik,
 • Erkekler için ihram ve ihram kemeri,
 • Tavaf patiği,
 • Abdest çorabı,
 • Boyundan askılı para kesesi,
 • Gizli fermuarlı cepli fanila,
 • Bayanlar için pamuklu baş örtü,
 • İhramlıyken kullanmak için kokusuz,katkısız sabun,
 • Hac ve umre rehber kitağçığı,
 • Ağrı kesici,aspirin
 • Tansiyon ve şeker hastaları için gerekli ölçüm alet ve ilaçları,
 • Kişisel temizliğiniz için sabun, şampuan ve havlu,
 • Küçük dikiş seti,
 • İnce cep seccade, cep Yasin, cep Kuran

Bu saydığımız hac umre malzemelerinin dışında  tercih ettiğiniz kadar ama fazla ağırlık yapmayacak kişisel ince giysilerde yanınıza alabilirsiniz.

Umre Malzemeleri

 

Umre Müslüman kişinin hayatı için mühimdir. Çünkü umre dönüm noktasını oluşturabilecek bir yolculuktur. Bu yolculuğun güzel geçmesi umre ibadetinin bilinçli bir şekilde yerine getirilmesine bağlıdır. Bu yolculuk sırasında size gerekli olan bazı eşyalar olacaktır. Umre malzemelerinden bazıları şunlardır: ” İhram, tavaf tesbihi, terlik, çanta, para kesesi, açık renk ve ince giyisiler ” dir. Umre dönüşüde sevdiklerimize alacağımız hediyeler , hurma ve zemzem gibi yüklerimizde olacaktır. Bu yüzden yanımıza umre malzemelerini yeteri kadar almalıyız. Umre malzemelerinin azlığı veya çokluğu bizlerde sıkıntı oluşturabilir. En sevgilinin bulunduğu topraklara yapılan bu seyahatte onun gibi temiz ve açık renk elbiseler giymeliyiz. Onun yolundan gittiğimizi kendi içimizde hissetmeliyiz. Umre malzemelerini hac malzemeleri satan dükkanlardan alabilirsiniz.

Hac ve Umre hac umre ihtiyaçları, hac umre malzemeleri nelerdir, umre için gerekli malzemeler, umre malzemeleri nelerdir

Hac Malzemeleri Gebze, Umre Malzemeleri gebze seccade çeşitleri, gebze toptan tuhafiye

Gebze hac ve umre malzemeleri  gebze tuhafiye çeşitleri

Yorum Yazın

Değerlendir: